V červnu bylo v našem domě v Čisté rušno. Z Národního technického muzea si vyzvedli a odvezli dveře domu čp. 49 z Vraclavi (více se dočtete zde) a také jsme měli návštěvu dvou sympatických redaktorek z České rozhlasu Pardubice, které spolu s kolegou Urbánkem chystaly prázdninové Putování po nejstarších vesnických domech. Z návštěvy vznikl příspěvek Nejstarší krov v České republice jsme našli v Čisté u Litomyšle, který má být odvysílán v sobotu 5. září 2015.
Pohled do krovu směrem ke štítu; foto © Jiří Škabrada 1988
Po zveřejnění jsme se poněkud ulekli, jak se z možná nejstaršího krovu vesnického domu u nás, stane po krácení všeho toho, co jsme na místě napovídali, nejstarší krov vůbec. Ty jsou pochopitelně mnohem starší, pokud je nám známo z počátku století čtrnáctého, a ten náš až z konce šestnáctého. Více o našem domě, který byl domem řádné usedlosti, nikoliv chalupou, a jeho krovu se dozvíte z jeho stavebněhistorického průzkumu. Odkaz na něj a další dokumenty najdete na stránce O našich památkách.
A pochopitelně si můžete poslechnout i příspěvek pardubického rozhlasu, u nějž, jak nám bylo přislíbeno, onen lapsus ohledně stáří krovu má býti opraven. Opraveno by mělo býti i to, že úvodní fotografie nezachycuje vstup do jizby, ale do síně domu.
Ostatně mnohé další z toho, co bylo na místě v červnu řečeno, se do příspěvku pardubického rozhlasu nedostalo. Třeba to, že nad zmíněným vstupem do síně je zachováno původní numero konskripční čili popisné 155, které vidíte na obrázku v záhlaví. Doplnění chybějících částí síně je tesařským dílem Petra Růžičky a Davida Stejskala. Před jejich zásahem zel ve vstupní stěně síně velký otvor po trojdílném okně. Okno dnešní je replikou velkého okna s točnicovou okenicí síně domu čp. 137 z Rychnova na Moravě.