Dům z úvodní strany

Fotografie z naší úvodní stránky je oblíbenou ilustrací, kterou používáme v prezentacích povrchových úprav staveb z nepálené hlíny. Zachycuje detail uličního průčelí domu čp. 47 z Kněždubu. Poprvé jsme ho fotili v roce 1983, kdy jsme pracovali na studii Kterak prohloubit rozdíly mezi městem a vesnicí, se kterým jsme se zúčastnili soutěže časopisu Mladý svět Hledáme dokonalé projekty, Naposledy jsme měli příležitost si ho podrobněji prohlédnout a dokumentovat v roce 2012 v rámci odborné exkurze tasovského sněmu SOVAMM.

Tady ho vidíte na snímku z února 2011; většinu dalších z těch téměř 20 let najdete v MIS.

Když jsme letos navštívili Kněždub s rakouskými kolegy z projektu Down to Earth, stála už na jeho místě novostavba:

Je na ní patrno, že dům neroste již na jihovýchodní Moravě pouze vertikálně, jak předvídal Otakar Máčel, Stále však platí, že dnešní výstavba „nemá již žádnou spojitost s tradicemi ani místními přírodními podmínkami, a tak stírá všechny etnické rozdíly mezi jednotlivými regiony“.

V roce 1983 jsme pro již zmíněnou studii Kterak prohloubit rozdíly mezi městem a vesnicí vycházeli z Máčelovy dokumentace zachycující stav domů čp.14-20 k roku 1948. Zapůjčil nám tehdy originál své kolorované kresby, která mj. vyšla jako ilustrace nejen v Máčelově a Vajdišově Slovácku, ale zdobí i Frolcovu Lidovou architekturu na Moravě.

Slovácké domy v osmdesátých letech opravdu ještě rostly do výšky, čím mladší přestavba, tím vyšší dům. Poslední dva zaniklé (čp.14-16) patrně nahradí něco na způsob nové domku na místě čp.47…

Proměnu této řady domů, z nichž většina byla chráněna, zachycují i dokumenty uložené v MIS (čp. 16, čp. 17, čp. 18, čp. 19čp.20)

  • MÁČEL, Otakar. Vertikální růst domu na jihovýchodní Moravě, Lidová stavební kultura: v československých Karpatech a přilehlých územích. V Brně: Blok, 1981, str. 144-156
  • MÁČEL, Otakar a Jaroslav VAJDIŠ. Slovácko: architektonický vývoj vesnice. Praha: Nakladatelství československých výtvarných umělců, 1958. Česká architektura.
  • FROLEC, Václav. Lidová architektura na Moravě a ve Slezsku. Brno: Blok, 1974.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..