Rakouské okénko II

V prvním květnovém týdnu se uskutečnila letošní rakouská část odborné exkurze projektu Down to Earth / Zpět na zemi – Hliněné stavby ve střední Evropě (společné českorakouské aktivity Mobility, na níž spolupracuje Národní památkový ústav, Archaia o.p.s. a IVA – ICRA Institute for Comparative Research in Architecture). Byl to skutečně velký rakouský hliněný okruh: Weinviertel – Burgenland – Steiermark – Waldviertel – Mühlviertel včetně výpadu těsně za hranice do Maďarska.

Konstrukce pravděpodobně nejstarší byla překvapivě blízko hranice Moravské. Jeden z domů v Oberretzbachu (Nr. 24) nijak se navenek nelišící od běžných tradičních staveb, jak je známe i ze znojemska, v sobě totiž ukrývá roubenou obytnou místnost s hliněnou omazávkou. Dosud dendrochrologicky nedatováno; datovací sázky účastníků se pohybují  mezi lety 1400 a 1500. Takže zde okénko nejstarší:

Na druhé straně časové osy byla okénka dosud nedokončených staveb. Vybrali jsme ale detail stavby rovněž již historické – nikoliv však okénko, ale výdechy teplovzdušných kanál v panelu z dusané hlíny  tiskárny Gugler v Pielachu (Nr. 101) od Herberta Ablingera a Renate Vedral (hliněné panel Martin Rauch) z let 1998-1999.

Několik příspěvků věnovaných letošní rakouské hliněné anabázi najdete v Zápisníčku Archaia a alespoň základní informace se objevila i na nově vznikajících stránkách Lehmbau BOKU a to včetně klasického skupinového fota:

Zdravé jádro účastníků akce (Zuzana Syrová, David Merta, Hubert Feiglstorfer, Thomas Kühtreiber, Dagmar Michoinová, Roland Meingast, Jiří Syrový, Marek Peška; v popředí: Tino Blondiau a Simon Lerch).