Hliněná Morava

Poslední týden v září se uskutečnila hlavní část letošní moravské odborné exkurze projektu Down to Earth / Zpět na zemi – Hliněné stavby ve střední Evropě (společné českorakouské aktivity Mobility, na níž spolupracuje Národní památkový ústav, Archaia o.p.s. a IVA – ICRA Institute for Comparative Research in Architecture).  Jeho program ve formě přehledné tabulky navštívených objektů s odkazy najdete zde.

Byli mezi nimi objekty ve stavu rozkladu i ty vzroně obnovené. Nevynechali jsme přitom snad žádnou z důležitých historických hliněných technologií. Nutno ovšem přiznat, že naší obzvláštní pozornosti se těšili konstrukce z hlíny dusané a pěchované do bednění a otázky s nimi spojené.

Exkurzi předcházel na počátku září výjezd na akci zaCHRAŇTE stodoly v Hrubé Vrbce. Účastníci projektu se pak letos naposledy sejdou ve dnech 8.-10. prosince, kdy je na weekend naplánován výjezd na Litomyšlsko a Hanou. Program na jdete zde.

Hlavní osoba rakouského týmu, Hubert Feigelstorfer, sloužící jakožto poměrové měřítko u stodoly domu čp. 20 v Jankovicích (UH); foto Zuzana Syrová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..