Jak se opravuje hliněná podlaha

Seznámili jsme se na fašanku, který pořádal národopisný krúžek Dolněmčan v únoru 2016O karnevaly, masopusty čili fašanky začali díky naší přítelkyni Marie-Pascale Mallé, která nás kdysi požádala o pár fotografií pro výstavu Le Monde à l’envers: Carnavals et mascarades d’Europe et de Méditerranée (viz. Svět na ruby) a už nám to zůstalo. Fotografie z toho v Dolním Němčí najdete zde. Jsou mezi nimi i fotografie dobré duše místního folkloru dolněmčanské tetičky paní Marie Ježkové, která tehdy slavila kulaté narozeniny.

Je to Tetička s velkým T a to nejen díky tomu, že se tak jmenuje ženský sbor s oficiálním názvem „Tetičky z Dolněmčí, jedna z Boršic a Fanuš“ (tento název alespoň sama uvádí ve zpravodaji obce Dolní Němčí 3/2015). Je Tetičkou přímo renesanční: šije a restauruje kroje (reportáž ČT), vaří trnky (reportáž ČRo), průvodcuje v Muzeu na Mlýně (reportáž ČRo část 1, část 2). A protože nám ve mlýně vykládala, jak se zasloužila o to, že beton na podlaze v jizbě a černé kuchyni nahradila hlína a jak tu podlahu udržuje a vyspravuje, domluvili jsme se že po některé příští akci na to přijedeme podívat.

Letos v červenci jsme tedy nevyrazili na 2017 Pečení chleba (video regionální televize), ale na opravování hliněné podlahy, které se konalo až 19. července. Sešlo se nás tam šest zvídavě pozorující, jak správně rozetřít zředené kravěnce a posypat je řezankou… Postup snad dostatečně názorně ukazuje video:

Lenka Lisá z Geologického ústavu AV ČR pak nejen pozorovala, ale též odebrala vzorek hliněné podlahy z černé kuchyně. Její specializací je totiž geoarcheologie, najmě pak analýza hliněných podlah. Na snímku dole je pak zachycena s rovněž zvídavou paní Ježkovou, které vysvětluje, co a jak lze z odebraného vzorku vyčíst.

Dělo se v rámci projektu GAČR 17-23836S Mgr. Marek Peška, Ph.D. Proměna městského domu ve 13. století (Brno-Praha-Wroclaw) Archaia Brno o. p. s. 3 Společenské a humanitní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..